Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum, Nový Jičín, příspěvková organizace
Search
Close this search box.

Autorské právo a umělá inteligence

 V nedávné době jsem obdržel zajímavý dotaz ředitele jednoho z gymnázií v Moravskoslezském kraji, kdy odpověď na něj má – podle mého názoru – potenciál zaujmout širší okruh vedoucích pracovníků ve školství a pokud ne hned, tak třeba v budoucnu vzhledem nárůstu významu fenoménu AI, protože to je jádro dotazu. Proto jsem se jím důkladně zabýval a zhuštěný výsledek své minianalýzy nyní nabízím zájemcům touto formou. 

Dotaz zněl ( ve vazbě na celkem časté dohady ředitelů o autorská práva například k obrázkům, které školy využívají v různých svých materiálech, na webových stránkách apod. ), a to zda : „jsou chráněny autorským právem výsledky, výtvory umělé inteligence, dále pro zjednodušení jen „AI“)?“

Hledání odpovědi není zcela jednoduché, protože tato oblast je národní legislativou v ČR – i když to může být s podivem – zcela neregulovaná. Nicméně má zajímavé konsekvence v úzké návaznosti na to,  jak dynamicky narůstá význam AI a je tedy zřejmé, že i konzervativní a ke stabilitě tíhnoucí fenomén, jímž právo je, na něj začíná zákonitě narážet, bude s ním potýkat čím dál více a musí se s ním vypořádávat. Proto odkazuji na průlomový judikát Městského soudu v Praze vydaný pod č.j. 10 C13/2023-16 ze dne 11. října 2023 s právní mocí v lednu 2024 o určení autorství obsahu generovaného pomocí AI. Tato soudní instance shledala, že k vygenerovanému obrázku žalobce-tvůrce nemá autorská práva, protože ta se vztahují pouze na to, co vytvoří přímo člověk. Na okraj poznamenávám, že rozsudky jmenovaného soudu, jak vím z profesní zkušenosti, se vyznačují vysokou mírou intelektuální invence, jsou odvážné, nebývají tolik zatížené přepjatým formalismem, a proto je vhodné mít je na zřeteli a sledovat je. Jestliže tedy obrázek, logo apod. vytvoří AI  n e n í  to ipso facto autorské dílo. Citovaný rozsudek soudu je jakousi pomyslnou první vlaštovkou v sporech tohoto typu a v daném čase je nepochybně směrodatný a může být jakýmsi vodítkem pro další typově obdobné kauzy. Nad rámec řečeného je možné pro zajímavost doplnit, že už i Nejvyšší soud USA v nepříliš vzdálené době rozhodl, že vynález vytvořený za využití AI není patentovatelný.

V souvislosti s probíraným tématem je potřeba v rámci edukace vedoucích pracovníků ve školství upozornit, že na evropské úrovni byl v nedávné době přijat tzv. Akt o umělé inteligenci ( dále jen AIA ), konkrétně řečeno v březnu 2024 byla tato právní norma přijata Evropským parlamentem, posléze v květnu byl přijat Evropskou radou, od é doby je tedy účinný a v úředním věstníku EU byl publikován v červenci 2024, je tedy platný od srpna 2024, přestože některá z jeho ustanovení mají ještě stále odloženou závaznost.

  Jedná se doslova o průlomový kodex, je značně rozsáhlý, obsahuje několikset stran sofistikovaného textu, v daný okamžik jej tedy mohu jen avizovat, aby jeho existence pronikla do širšího povědomí. Poté, co se blíže seznámím s jeho strukturou a povinnostmi, které přináší, budu o něm podrobně referovat.