V úterý 2. dubna 2025 proběhlo v zasedací místnosti Zastupitelstva Moravskoslezského kraje slavnostní předávání certifikátů žákům, kteří absolvovali tandemovou výuku odborné angličtiny.
Certifikáty si převzalo celkem 111 žáků z šesti středních škol zapojených do aktivity B2 – Rozvoj všeobecné i odborné angličtiny na SŠ v rámci projektu TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání. Certifikáty žákům osobně předali náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast školství RNDr. Jan Veřmiřovský, Ph.D., MBA, LL.M., MPA, MSc. a ředitel KVIC Nový Jičín Ing. Petr Nehasil. Přítomni byli také učitelé tvořící pedagogické tandemy a vedoucí pracovníci škol.
Odborná angličtina byla od podzimu 2024 vyučována formou volnočasové aktivity v rozsahu 40 hodin. Výuka probíhala v tandemu učitel odborného předmětu a učitel anglického jazyka s využitím metody CLIL (Content and Language Integrated Learning). Žáci si díky tomuto propojení přirozeně osvojovali odbornou terminologii i komunikační dovednosti v angličtině, a to přímo v souvislosti se svým oborem.
Součástí slavnostního setkání byly také prezentace jednotlivých škol, které představily výstupy z výuky formou krátkých videí nebo osobních prezentací žáků. Tyto prezentace byly tematicky rozmanité, svěží a profesionální. Dokládaly nejen porozumění odbornému obsahu, ale i schopnost žáků komunikovat o něm v angličtině, což je cennou výbavou pro jejich další profesní i studijní směřování.
Certifikáty převzali žáci z těchto zapojených škol:
- Střední průmyslová škola Karviná
- Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Frýdek-Místek
- Střední průmyslová škola a Obchodní akademie, Bruntál
- Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava
- Gymnázium a Obchodní akademie, Orlová
- Mendelova střední škola Nový Jičín
Děkujeme všem zapojeným žákům, pedagogickým tandemům i vedení škol za jejich spolupráci, nasazení a vytvoření inspirativní atmosféry. Celý průběh aktivity ukázal, že moderní jazykové vzdělávání má pevné místo i v odborném školství a významně přispívá k připravenosti mladých lidí na profesní i osobní výzvy, které je čekají.
V neposlední řádě děkujeme našim kolegyním za skvělou organizaci setkání!
Aktivita je realizována v rámci projektu TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání (reg. č. CZ.10.03.01/00/22_003/0000072), který je financován z Operačního programu Spravedlivá transformace.




















TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání, reg. č. CZ.10.03.01/00/22_003/0000072
