KVIC Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků
a informační centrum, Nový Jičín, příspěvková organizace

www.kvic.cz
Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků
a informační centrum, Nový Jičín, příspěvková organizace
  Obnova hesla
  
Naším posláním je pomáhat školám efektivněji učit.

Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum, Nový Jičín, příspěvková organizace, je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem

O nás


13.6.2018

Proběhla konference Digitální vzdělávání v české škole

Hlavními tématy byly algoritmizace a programování, programování věcí (a mnoho dalšího). Akce se zúčastnilo 97 účastníků.
V dopoledním programu jsme informovali o zajímavém využití ICT ve školách MSK (soutěž učitelů škol MSK). 

V další části programu jsme se zaměřili na nyní hodně diskutované téma zavádění programování do výuky od prvního stupně základní školy až po střední školu. Hlavní přednáška byla věnována programování, které je kolem nás, ačkoliv si to ani neuvědomujeme. Pro podporu výuky jsme přestavili např. Google CS First, který zahrnuje plány lekcí, metodické nástroje pro učitele a zábavné online pomůcky pro žáky, kteří se učí kódování ve Scratch.

Také programování věcí se již stává běžnou součástí dnešní informatiky, proto byla zařazena prezentaci Arduino a VEX Robotics na stáncích. Využití 3D tiskárny jsme si přiblížili jako součást výuky či volnočasových aktivit v SVČ nebo v práci ZUŠ.

V odpoledním programu každý dle své volby ve workshopech prozkoumal možnosti Google, podíval se na netradiční výuku s pomocí bee-botů a ozobotů, seznámil se s nástroji Microsoft vhodnými pro výuku kódování. Zkušenější kolegové mohli  pokračovat v programování v Pythonu.

W1 Odpoledne s Google (Jansa, Caloň)
Google ve vašem telefonu  
V České republice dominují telefony s operačním systémem od Googlu. Tento fakt podporuje i příliv levných telefonů z Číny, které jsou rovněž vybaveny operačním systémem Android. Jsme si jistí tím, že víme co nám tento operační systém nabízí? Má Android nějakou vizi, kam dále chce posouvat své služby?   Na workshopu se pokusím zodpovědět tyto otázky. Ukážeme si, co vše Google v našich telefonech umožňuje (Fotky Google, Google Translator, Google Drive, atd.), dotkneme se umělé inteligence a zároveň proměníme náš telefon v dobře fungující platební kartu. Názorně vám ukážu, jak si popovídat se svým telefonem a nastíním vám, kam Google chce posunout budoucnost mobilních telefonů a jejich využití.  
Novinky v G Suite
Od loňského GEGfestu se v G Suite objevila celá řada novinek. My se zaměříme na ty, které nám mohou pomoci v každodenní práci učitele. Nezůstaneme ale jen o G Suite, ale podíváme se také na Google Expeditions, chromebooky a další oblasti, které Google připravil (nejen) pro školy :)    
Umělá inteligence v Google aplikacích
Bez umělé inteligence si budoucnost již nebudeme moci představit. Tato technologie postupně proniká do všech lidských oborů a díky tomu se s ní setkáváme stále častěji. V této inspiraci si ukážeme a vyzkoušíme využití uměle inteligence v běžné činnosti učitele. Předvedeme si, jak nám umělá inteligence můžeme pomoci zrychlit a zefektivnit přípravu na vyučovací hodinu a práci na internetu. V průběhu inspirace si vyzkoušíme, jak společnost Google implementovala umělou inteligenci do svých prezentací, tabulek a překladače. Na závěr si předvedeme, jak tato služba zefektivnila fungování cloudového úložiště na fotografie či vyhledávání obrázku na internetu.

W2 Programování je opravdu pro každého (Dvořák, Klatovský)
To, že programování je a bude základní dovedností 21. století už není potřeba představovat a stejně tak to, že na evropském trhu práce chybí statisíce programátorů. Pokud hledáte ty správné nástroje pro to, jak začít s dětmi programovat, přijďte na tento workshop, kde Vám ukážeme nástroje jako je Kodu nebo Minecraft a jejich využití pro výuku programování již na prvním stupni ZŠ. Škola se opět stává hrou, ale pozor, nesnažíme se ze studentů dělat hráče, ale přesně naopak – z hráčů studenty. Proč nevyužít to, co je baví k předání znalostí a dovedností potřebných pro jejich budoucí život.

W3 Robotika na základní a střední škole  (Klubal, Kavecký)
Vyučování s roboty nemusí být tak snadné, jak to vypadá v reklamních a popularizačních materiálech jednotlivých firem. Na našem woklshopu se s vámi chceme podělit o praktické informace, jak zvládnout výuku v běžných hodinách s plnou třídou dětí. Věnovat se budeme robotům Sphero a M-bot.
Začátky programování na ZŠ (Lazarová)
...Od  ,,unplugged´´ aktivit pro začátky programování, přes aplikace , tipy na roboty , robotické stavebnice vhodné pro ZŠ, podpůrné a užitečné weby, po praktickou ukázku  projení  programu M Block a robotů M Bot s programováním ve Scratchi, doplněné o zkušenosti z praxe a dostupnou metodiku. Vše obohaceno o novinky z EU konference Scientix pro tuto oblast. Vlastní zařízení s nainstalovaným programem MBlock vítána...

W4 Programujeme v Pythone - ukážky úloh zo strednej školy (Kučera)
Pro účast na ws je nezbytná základní znalost Pythonu.
Na workshope spoločne vyriešime krátke komplexné úlohy v grafickom aj textovom režime a podelíme sa s Vami so skúsenosťami z vyučovania programovania v jazyku Python na strednej škole.  V riešení úloh využijeme prácu s textovými súbormi, zoznamom, knižnicou tkinter. Aj keď workshop nadväzuje na školenia Programujeme v Pythone, radi privítame aj učiteľov, ktorí sa chcú len zoznámiť s programovaním v jazyku Python. Ak premýšľate, ktorý programovací jazyk vybrať na strednú školu, určite príďte "ochutnať" Python.

W5 Roboti napříč předměty (Fanfulová)
Workshop bude zaměřen na využití robotů (bee-botů a ozobotů) ve výuce. Účastníci si vyzkouší různé aktivity s roboty zaměřené na rozvoj informatického myšlení a digitální gramotnosti. Workshop poskytne inspiraci pro různé vyučovací předměty.


Více o akci (program připravujeme) a registrace je na http://www.kvic.cz/kurz/1317511800/Konference_Digitalni_vzdelavani_v_ceske_skole
Akce je pro registrované účastníky zdarma. 

Licence Creative Commons Obsah podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika
Ochrana osobních údajů
KVIC Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků
a informační centrum, Nový Jičín, příspěvková organizace
office (zavináč) kvic (tečka) cz